Stałe i ruchome aparaty ortodontyczne

Kiedy mówmy o ortodoncji, przed naszymi oczami najczęściej staje charakterystyczny metalowy uśmiech, w którym wyróżniają się zamki stałego aparatu na zęby. Stałe aparaty na zęby to jeden z rodzajów aparatów ortodontycznych, ale istnieją też inne.
Aparaty stałe
Stałe aparaty na zęby to aparaty, które zakłada się na specjalnych obręczach na zęby trzonowe, a do pozostałych zębów przykleja się zamki, które potem są ze sobą łożone poprzez specjalne druty i inne elementy wykorzystywane w zależności od tego, jakie konkretnie zmiany muszą nastąpić w łukach zębowych i w całej szczęce. Aparaty tego typu są w stanie samodzielnie generować siły, które następnie przestawiają zęby i wprowadzają zmiany w szczęce. W przypadku osób dorosłych jest to jedyny sposób na wprowadzenie jakichkolwiek istotnych zmian w układzie zębów. Nie ma też możliwości, by rozprawić się z wieloma poważnymi problemami u osób młodszych bez wykorzystania takich właśnie aparatów.
Aparaty ruchome
Ruchome aparaty to dość charakterystycznie wyglądające wkładki, które zakłada się na kilka godzin dziennie, a czasami także do snu. Mogą być tworzone dla jednego lub obu łuków zębowych, chociaż przeważnie stosuje się je tylko do regulowania górnej szczęki. Takie aparaty ortodontyczne mogą przyjmować dość dużo różnych form, dzięki czemu zakres ich wykorzystania jest całkiem szeroki. Często są wykorzystywane także do utrwalania efektów uzyskanych przez leczenie ortodontyczne za pomocą aparatów stałych. Nie wytwarzają same żadnych sił, ale stymulują lub blokują działanie sił, które już pojawiają się w szczęce naturalnie.